Otel havalandırma sistemleri

Otellerde verimli iklimlendirme için çözümler!

Oteller için havalandırma ve klima sistemlerinde, nelere dikkat edilmeli?

Oteller için bir iklimlendirme sistemi seçerken, ana yatırımlarınızdan biri olduğu için farklı seçenekleri incelemek çok önemlidir. Otel işletmelerinde hem ısıtma, hem soğutma hem de havalandırma, kullanıcıların konforunu, tesislerinin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini iyileştirmenin anahtarıdır.

Otel tesisleri, iklimlendirilecek alana, tesisin kullanımına ve kompleks içindeki dağılıma bağlı olarak farklı iklimlendirme ihtiyaçlarına sahiptir. 

Klima ve havalandırma ekipmanı için Avrupa yasal gerekliliklerini gözden kaçırmadan, bu yazımızda otel işletmeleri için önerilen bazı verimli çözümleri sizler için derledik.

Otel havalandırma sistemleri

Başarılı bir otel havalandırması nasıl sağlanır?

Oteldeki havalandırma cihazının özellikleri

Oteller için en önemli havalandırma ilkesi, belirli bir ortama park edilmiş ve dolayısıyla bazı faaliyetler veya bir dizi insan tarafından kirlenmiş olabilecek havanın sürekli yenilenmesidir. 

Oteller için bir havalandırma sisteminin önemi, yalnızca tüm müşterilere kolaylık ve konfor sunmak değil, aynı zamanda kirlilikten arındırılmış kalıcı ve çalışma ortamını teşvik eden güvenlik gerekliliklerine ve mevcut mevzuata veya diğer yollara uymayı amaçlamaktadır. Tüm bireylere ciddi zararlar verebilecek etkileşim.

Oteller için havalandırma

Şu anda, oteller için havalandırma , hava kalitesinin sürekli analizine izin veren yeni teknolojilere dayalı olarak tasarlanabilir . Okumalara dayanarak, aynı sistem, belirli bir süre için önceden belirlenmiş gerekli akış hızları altında veya hava kalitesi önemli ölçüde iyileşene kadar alanın havalandırılmasını etkinleştirir. 

Bu havalandırma süreleri, sistemin zorlu kullanıma maruz bırakılmasına gerek kalmadan önemli ölçüde enerji tasarrufu ve dolayısıyla temiz hava sağlar. Bu işlem için, stratejik alanlarda havalandırma kanallarının yanı sıra etkin bir şekilde bayat havayı ileten emme veya tahliye kanallarının yerleştirilmesi gerekir.

Oteldeki besleme ve egzoz havalandırma

0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

Otellerde havalandırma sistemi oluştururken aşağıdaki gereksinimler dikkate alınmalıdır!

 • Optimum sıcaklık koşullarını korumak; Bu, yazın besleme havasının soğutulmasını ve kışın ısıtmayı gerektirebilir;
 • Çalışma sırasında düşük gürültü seviyesi; Bu amaçla, otellerin havalandırması ve havalandırması, kanallardaki hava hareketinin hızı küçük olacak şekilde tasarlanmıştır: 1-3 m / s. Ayrıca, özel cihazlar kurulur – gürültü emiciler;
 • Yüksek düzeyde güvenilirlik ve işlevsellik; Bakım ve onarım çalışmaları için sistemin tüm temel unsurlarına kolay erişim. Havalandırma kesinti süresinin ortadan kaldırılamaması durumunda hızlı sorun giderme veya ekipman değiştirme imkanı;
 • Sisteme ince ayar yapma yeteneği; Birinci sınıf otellerde, her bir oda için havalandırmayı ayarlamak mümkündür. Bu sadece maksimum kontrol sağlamakla kalmaz, aynı zamanda önemli ölçüde tasarruf sağlar.
 • Otellerde optimum hava değişimini sağlamak için; mekanik tahrikli bir besleme ve egzoz sistemi kurulur. Otellerdeki besleme havalandırması, temiz havanın yanı sıra filtreleme, ısıtma ve soğutma sağlar. Egzoz kısmı, binadan egzoz havasının çıkarılmasını sağlar.
 • Otel odaları için; bir kişi için saatte en az 60 metreküp temiz hava girişi sağlanmalıdır. Banyo ve duşlarda bu rakam kişi başına en az saatte 120 metreküp olmalıdır.

Ücretsiz Keşif Randevusu

Otellerde klima tesisatı türleri

Her büyüklükteki otel gelişimine en uygun klima kurulumlarının türüne bakalım. 

En önemlisi, otellere her odanın sıcaklığı misafirin tercihine göre ayarlayabileceğini ve kaldıkları süre boyunca optimum konfor için yeterli havalandırmaya sahip olmasını tavsiye ediyoruz. 

Bunu mümkün kılmak için otel HVAC sistemi, ayrı odaları aynı anda soğutma ve ısıtma esnekliğine sahip olmalıdır.

Otel, motel ve pansiyonlarda klima seçimleri

 • Büyük otellerde en iyi çözüm arasında a, VRV 3-boru veya DSA 2 borulu 50 iç ünite kapasiteli dış klima sistemi.
 • Bunu, diğer alanları ısıtmak veya sıcak su sağlamak için sunucu odası veya mutfak gibi daha sıcak alanlardan gelen enerjiyi yeniden kullanan bir ısı geri kazanımlı havalandırma sistemiyle birlikte, eski havayı giderip yenisiyle değiştirerek birleştirin.
 • Bu AC sistemi ölçeği için bir dış alan gereklidir. Genellikle çatı üstü veya dış avlu tercih edilir.
 • Büyük oteller için merkezi bir kontrol paneli gereklidir.
 • Bu bilgisayarla çalıştırılan kontrol sistemi, her bir odanın tüm yıl boyunca tutarlı bir şekilde yeterli ısıtma, havalandırma ve klima sağladığından emin olmak için her bir iç üniteyi yönetmek ve sistemdeki herhangi bir sızıntı veya arızayı tespit etmek için kullanılabilir.
 • Tipik olarak, merkezi kontrol sistemi, bir arıza tespit edildiğinde hemen uyarılabilen otelin ön cephesi ekibi tarafından çalıştırılır.

 • Küçük ölçekli otel işletmeleri gelişmeleri şehir merkezinin kalbinde yer alır, göze batmayan ve enerji tasarruflu HVAC sistemi ile otelinize entegre edebilirsiniz.
 • Daikin tarafından sunulan özel bir klima ürününde, buzdolabına benzer bir düşük seviyede ses çıkaran bir iç mekan kompresörü (genellikle kompresör dışarıda bulunur) bulunur.
 • Dışarıdan görülebilen tek özellik, binanın mimarisi içinde gizlenebilen dış havalandırma delikleridir.
 • Dış alan bir sorun değilse, çok parçalı dış ünite küçük oteller ve pansiyonlar için idealdir. Bu sistem aynı zamanda büyük otel gelişimlerinde ilave odalar için de kullanılabilir ve 11 iç üniteye kadar barındırabilir.
 • Daha büyük özellikleri barındırmak için birden fazla dış ünite kurulabilir.

Çok çeşitli iç mekan klima üniteleri mevcuttur. Bunlar şunları içerir:

 • Asma duvarlara ve tavanlara ayrı ayrı monte edilebilen kanallı üniteler.
 • Kaset paneller, asma tavana sığacak şekilde düzenlenmiştir veya bu endüstriyel görünüm için tamamen açığa çıkarılabilirler.
 • Duvara monte üniteler bir dizi renkte gelir ve bir odaya ince bir ektir.
 • Kapı perdeleri, dış kapı açılıp kapandığında iç ortam ikliminde bir değişikliği önlemek için tipik olarak bir girişin yakınına yerleştirilir.
 • Zeminde duran birimler, zemin seviyesinde yer alır ve duvarlar ve ısmarlama mobilyalar içinde gizlenebilir.

Referans niteliğinde tamamlan projeler

Tamamlanan Otel ve Rezidans Projelerimiz

Siz değerli müşterilerimiz için ihtiyaca uygun ve en verimli havalandırma sistemlerini anahtar teslim şeklinde sizlere sunuyoruz, ayrıca uzman mühendis kadromuz ile projelerinizi de taahhüt işlerini de sizi yormadan %100 müşteri memnuniyeti ile gerçekleştiriyoruz.

0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

Aşırı ısının olduğu odalarda hava her zaman dışarıdan daha sıcaktır. Binaya giren daha ağır dış hava, binadan daha az yoğun sıcak havayı uzaklaştırır ve doğal havalandırmayı gerçekleştirir.

Besleme havalandırması, odaya hava sağlamak için tasarlanmıştır. Temiz hava genellikle temizlik, ısıtma, soğutma ve nemlendirmeyi içerebilen ön hazırlıktan sonra sağlanır.

Genel değişim havalandırma sistemleri - hem besleme hem de egzoz, odada bir bütün olarak veya önemli bir bölümünde havalandırma sağlamak için tasarlanmıştır.

Havalandırma sistemleri, havayı (kanal sistemleri) hareket ettirmek için dallanmış bir hava kanalı ağına sahiptir veya kanallar (kanallar), örneğin bir duvara, tavana, doğal havalandırmalı bir fan takarken eksik olabilir.

Mekanik sistemler, havanın önemli mesafelerde hareket etmesini sağlayan ekipman ve cihazları (fanlar , elektrik motorları, hava ısıtıcıları, toz toplayıcılar, otomasyon) kullanır.

Havanın odaya besleme sistemi tarafından verildiği ve egzoz sistemi tarafından uzaklaştırıldığı havalandırma sisteminin en yaygın ve etkili çeşidi. Her iki sistem aynı anda çalışır.

Çoğu zaman, oda havalandırması sorunu, birleşik bir sistem kullanılarak çözülür. Kombine sistem hem genel havalandırmayı hem de yerel egzoz sistemlerini içerir.

İç ortam havasındaki zararlı maddelerle mücadele genellikle yerel veya genel havalandırma kullanılarak yapılır.

Havalandırma sistemlerinde bize ulaşın!

Bunun içinden dış hava havalandırma sistemine girer. Bu ızgaralar ve havalandırma sisteminin diğer unsurları yuvarlak veya dikdörtgen olabilir. Esas olarak dekoratif bir rol oynarlar, ancak aynı zamanda yağmur damlaları, kar taneleri ve yabancı cisimlerin girişine karşı koruma sağlarlar.

Havalandırma sistemi kapatılırsa, bu valf dışarıdaki havanın odaya girmesini engeller.

Bu, özellikle soğuk hava ve karın içeriye girebileceği kış aylarında gereklidir.

Besleme havalandırma sistemlerinde, kural olarak, elektrikle çalışan hava valfleri kullanılır.

Bu durumda sistemin kontrolü tamamen otomatiktir, yani havalandırma açıldığında vana otomatik olarak açılır, kapatıldığında kapanır.

Bu eleman, hem havalandırma sisteminin kendisini hem de havalandırılan binaları toz, böcekler, tüy vb.

Gibi çeşitli küçük parçacıkların girişinden korumak için gereklidir. Sisteme genellikle 10 mikrondan büyük parçacıkları tutan bir kaba filtre takılır.

Havanın saflığına artan gereksinimler getirilirse, ek olarak ince filtreler (1 mikrona kadar partiküller için) ve özellikle ince filtreler (0,1 mikrona kadar olan partikülleri tutan) takılabilir.

Hava ısıtıcısı (ya da soğuk mevsimde hava ısıtıcı) sokak temin havayı ısıtır. Merkezi ısıtma sistemine bağlı iki tip hava ısıtıcısı vardır: elektrikli ve su.

Küçük klima santralleri için elektrikli ısıtıcı kullanmak daha karlı çünkü böyle bir sistemin kurulumu daha az maliyet gerektiriyor.

Büyük odalar için (100 m2’den fazla), su ısıtıcılarının kullanılması tavsiye edilir, aksi takdirde enerji maliyetleri çok yüksek olacaktır.

Fan, her havalandırma sisteminin merkezi unsurudur. Performans açısından iki parametreye sahiptir – pompalanan hava miktarı ve toplam basınç.

Ayrıca, fanlar, büyük ölçüde seçilen fan markasına bağlı olan boyutlar ve gürültü seviyesi gibi parametrelerde farklılık gösterir.

Fan, çalışması sırasında, kaynağı kanatlarındaki havanın türbülansı olan gürültü yapar.

Bu nedenle, gürültünün sisteme yayılmasını önlemek için fandan hemen sonra bir susturucu takılmalıdır.

Gürültüyü emmek için susturucu, susturucunun duvarları ile kaplı mineral yün veya cam elyafı kullanır.

Susturucudan çıktıktan sonra, arıtılmış hava akışı odalara dağıtılmaya hazırdır.

Bunun için, hava kanallarının kendisinden ve adaptörler, tees, dirsekler gibi bağlantı elemanlarından oluşan sözde hava kanalı ağı kullanılır.

Hava kanallarının temel özellikleri enine kesit alanı, şekli (yuvarlak veya dikdörtgen) ve sertliktir (sert, yarı esnek ve esnek hava kanalları vardır).

Hava difüzörleri aracılığıyla kanaldan hava odaya girer.

Kural olarak, hava difüzörleri olarak ızgaralar (yuvarlak veya dikdörtgen, duvar veya tavan) veya difüzörler (gölgeler ) kullanılır.

Hava dağıtıcıları, dekoratif işlevlere ek olarak, hava akışını odaya eşit olarak dağıtmanın yanı sıra, hava dağıtım ağından her odaya yönlendirilen hava akışını ayrı ayrı ayarlamaya hizmet eder.

Havalandırma sisteminin son elemanı, havalandırma kontrol sisteminin monte edildiği elektrik panosudur.

En basit durumda, kontrol sistemi yalnızca fanı açıp kapatmanıza izin veren bir göstergeye sahip bir anahtardan oluşur.

Bununla birlikte, çoğu zaman, besleme havası sıcaklığı düştüğünde ısıtıcıyı açan, filtrenin temizliğini izleyen, hava valfini kontrol eden vb.

Otomasyon elemanlarına sahip bir kontrol sistemi kullanırlar.

Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul

0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

 • Marangoz Havalandırma 
 • Mutfak Havalandırma Sistemleri
 • Sinema Salonu Havalandırma
 • Spor Salonu Havalandırma
 • Jeneratör Odası Havalandırma
 • Kafe Havalandırma Sistemleri
 • Dökümhane Havalandırma
 • Kazan Dairesi Havalandırma
 • AVM Havalandırma Sistemleri
 • Boyahane Havalandırma
Content Protection by DMCA.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
👋 Hey yardıma mı ihtiyacım var!