Restoran ve Kafe Havalandırma Sistemleri

En renkli ve iştah açıcı mutfak bile, onlar için keyifli bir eğlence için rahat koşullar yaratılmazsa, ziyaretçileri kafe ve restoranlara tutamayacaktır. İyi düşünülmüş havalandırma , hoş bir mikro iklimin en önemli faktörlerinden biridir. Catering işletmelerinde havalandırma sistemleri tasarlanırken dikkate alınması gereken ana noktalara ayrılmıştır.

 • Bir restoranda doğru havalandırma sistemi, aşağıdaki sorunları çözmek için tasarlanmıştır:
 • Hoş olmayan kokuları giderir
 • İç dekorasyonun bütünlüğünü korumak için gerekli olan odada optimal bir mikro iklimi korur
 • Kafeterya personeli için konforlu koşullar yaratmak için gerekli olan, çalışma ekipmanı ile odalardan fazla nem ve ısının uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Restoranlar ve kafeler için havalandırma çok önemlidir, bu nedenle yemek hizmeti veren işletmelerin sahipleri bunu seçmek için acele etmemelidir. Pazar, çok çeşitli yerli ve yabancı havalandırma sistemleri sunmaktadır. Konforlu bir mikro iklim oluşturmak için restoranlarda egzoz ve besleme havalandırması kullanılır. Çoğu kuruluşta, birçok avantajı olduğu için tanınmış dünya üreticilerinin ekipmanları tercih edilir:

Küçük kafe ve restoranların iklimlendirilmesi; Küçük bir alana sahip halka açık yemek yerlerinde, düşük güç kaynağı sistemi ve biri mutfağa, diğeri de ziyaretçilerin salonuna hizmet edecek iki bağımsız havalandırma sistemi kullanabilirsiniz. Davlumbazların teknik bina kodlarına göre ayrılmasının zorunlu olduğu unutulmamalıdır. Havalandırma sisteminin özelliği, besleme ve egzoz havası akışları arasındaki dengesizliktir. Bu nedenle, mutfaktan gelen kirli hava ve hoş olmayan kokuların ziyaretçi salonuna girmesini önlemek için, hava akımı davlumbaz üzerinde, mutfak alanında ise tam tersi olmalıdır.

Geniş alana sahip restoran ve kafelerde, güçlü hava değişimli havalandırma sistemleri ve yüksek soğutma kapasiteli klimalara ihtiyaç vardır. Enerji tüketimini ve büyük restoran ve kafelerin özelliklerini dikkate alarak, enerji maliyetlerini düşürmek için endüstriyel ekipman kurulur. Bu tür ekipman kategorisi çok bölgeli sistemleri ve merkezi klimaları içerir, bazı durumlarda chiller-fan coil sistemi tercih edilir. 

Klima ve havalandırma sistemlerinin seçimi ve bunların kurulum yöntemi, teknik ve ekonomik çalışmalar temelinde belirlenir. İşletmenin toplam alanını, tüm binaların yerleşim sayısını ve özelliklerini, mimari imkânları, restoranın yoğun saatteki doluluk yoğunluğunu, mutfak ekipmanının ısıl gücünü ve tabii ki müşterinin isteklerini dikkate alıyoruz.

Kendi başınıza bir restoran havalandırma sistemi tasarlarken, hava tüketimi genellikle hafife alınır. Verimli havalandırma için pahalı ekipman maliyetini azaltmak için benzer bir yöntem kullanılır. Böyle bir durumda doğru çözüm, hava tüketimini küçümsemek değil, ısıyı geri kazanmaktır.

Pahalı havalandırma ekipmanlarının kurulumundan tasarruf etmek için kullanılırsa, bu yöntem mutfaktan gelen kokuları yemek odasından gelen kokularla karıştırabilir. Bu durumda kafedeki havalandırma sisteminin rolünü yerine getirmediğini söyleyebiliriz.

Kendi elleriyle bir havalandırma sistemi kuran bir kafe veya restoranın sahibi, kişi başına ortalama hava değişim oranını hesaplayabilir. Hesaplamalardaki eksiklikler kurumun çalışması sırasında ortaya çıkar.

Bu, bir tasarımcıya dahil olmadan bir kafede havalandırma kurmanın başka bir yoludur. Ancak bu durumda kanal kliması, güçlü bir hava hareketi üretir ve salon ile restoranın farklı bölümlerinden gelen aromaları karıştırır.

Tasarımdaki en büyük zorluk, restoran mutfağının havalandırılmasıdır.

Hava beslemesi ve hava girişinin mutfak alanının üst kısmında yapıldığı durumlarda, besleme havası sıcaklığının sıcak dükkanın iç sıcaklığına göre 6 ° C’den daha az düşmemesini sağlamak gerekir.

Halka açık yemek tesislerinin üretim atölyesi için havalandırma sistemleri tasarlarken aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Hava kanalları lavaboya doğru hafif bir eğimle döşenir.
 • Havalandırma kanallarını döşerken, bağlantı dikişi üstte olacak şekilde borular veya kanallar yerleştirilir.
 • Yağ birikintilerinin toplanması ve filtrelenmesi için bir sistem sağlanmalıdır.
 • Havalandırma kanallarını deterjanlarla temizlemek için bir tahliye sistemi kurulmalıdır.
 • Sıcaklığın 150 ° C ve üzerine çıkabileceği bazı sıcak atölye alanları için ısıya dayanıklı hava kanalları yerleştirilmiştir.

Restoran (Yemekhane) sahiplerinin ziyaretçi alanlarını artırma istekleri göz önüne alındığında, gıda üretim atölyesinin alanının minimum olması gerektiği sonucuna varılabilir. Sonuç olarak, mutfakta, havanın sürekli olarak aşırı ısınmasına neden olan ve sıcak havalarda özel bir sorun haline gelen yüksek yoğunluklu ısıtma ekipmanı vardır.

Bu tür tesisler için standartlar metrekare başına 210 W’tan fazla termal enerji sağlamaz, ancak gerçekte bu rakam neredeyse 10 kat artabilir! Hava giriş ve çıkış hızındaki artışla, bir taslak etkisi meydana gelir. Bu durumdan kaçınmak için hava akışının% 70’ine kadar ziyaretçi salonundan sağlanabilir. Bu çözüm gerekli vakumu sağlayacaktır. Diğer bir çözüm ise, ocakların üzerindeki davlumbazlara ek bir fan takmaktır. Davlumbazların verimli çalışması, mutfakta normal nem ve kabul edilebilir bir sıcaklık rejimi sağlar. Onlardan ayrı hava kanalları döşemek daha iyidir.

Besleme havasını soğutmak için mutfakta ayrı ekipmanın kurulu olduğu restoranda havalandırma tesisatı ile iyi bir etki sağlanır. Böyle bir çözüm için ek maliyetler, gıda üretim fabrikasındaki işçiler için rahatlık sağlayacaktır. Besleme havası sıcaklığının ek olarak azaltılması, oda içinde / dışında gerekli sıcaklık farkının sağlanmasına izin verir. Standartlar, 30 m3 / saat içinde bir hava değişim oranı sağlar. Her şey standartlara göre tasarlanmışsa, ancak bir süre sonra havalandırma sistemi gerekli parametreleri sağlamıyorsa, o zaman büyük olasılıkla temizlemek için önlemler almak gerekir.

Restoranlarda havalandırma temizliği

Restoran havalandırmasının temizlenmesi, havalandırma sistemindeki kir ve gresin temizlenmesini içerir. Havalandırma kanallarının duvarlarındaki kirlenme, verimlerini azaltır ve tüm sistemin verimliliğinde bir düşüşe neden olur. Klima ekipmanının temizliği için standart önlemler listesi her 6 ayda bir yapılmalıdır. Bu tür çalışmalar, kalifiye uzmanlar tarafından özel cihaz ve malzemeler yardımıyla gerçekleştirilir.

Restoranların havalandırma sistemlerine hizmet verme sürecinde, havalandırma ekipmanının hasar ve arıza belirtilerini belirlemek için teşhis önlemleri alınır. Bu tür sorunlar tespit edilirse, onarım ve restorasyon önlemleri alınır. Bazı restoran sahipleri havalandırmayı kendileri temizlemeye karar verir. Klima ve havalandırma sistemlerinin usulüne uygun olmayan bakımı, ekipmanın normal çalışmasını garanti etmez.

Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE

Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

info@havalandirmatesisat.com

Content Protection by DMCA.com

5 thoughts on “Restoran ve kafe havalandırma”

 1. Hazır müşterilere yerimizde servis açamıyorken pandemiden dolayı lokantamızın havalandırma tesisatını yenilemek istiyoruz havalandırmanın yanında davlumbaz kurulumuda yapıyormusunuz ızagara pişirme yapıyoruz çok duman ve koku oluyor tesisatımız eskidiği için, bacasız davlumbaz tavsiye ettiler bacasız davlumbaz fiyatları nedir?

  1. Uğur bey 0212 417 6034 ü arayabilirsiniz bacasız davlumbazlar genellikle elektrostatik filtre sistemi ile kurulur daha detaylı bilgi için arayabilirsiniz isterseniz ücretsiz keşif talebinde bulunabilir yerinde teşhis yapabiliriz daha sağlıklı olur.

   1. Teşekkürler havalandırma tesisatımız ve bacasız davlumbaz için ücretsiz keşif talibinde bulunacağım ilginiz için teşekkürler.

    1. Uğur bey bacasız davlumbazlar genellikle kokoreççilerde var ayak üstü bir bakın nasıl çalışıyor diye gerçi burada ki arkadaşlar işin ehline benziyor ama fikrimi söylemek istedim hayırlı işler 🙂

 2. Merhaba izolasyonlu ve filtreli havalandırma sistemi yaptırmak istiyoruz filtreli havalandırma tesisatı hakkında bize ulaşırsanız görüşmek isteriz 380m2 yemekhane catering yerimiz var filtreleme sistemi önem arz ediyor saygılar. e postamı yazdım hayırlı işler olsun.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
👋 Hey yardıma mı ihtiyacım var!